Nors tinginystė laikoma viena iš didžiųjų septynių nuodėmių, į ją galima žiūrėti tiesiog kaip į energijos taupymą ir ji gali turėti ne tik trūkumų, bet ir privalumų:
1. Tinginystė buvo ir yra daugelio išradimų šaltinis. Prisiminkime nuotolinio valdymo pultą, eskalatorių, elektros jungiklį ir pan.
2. Sulėtėjimas, mažesnis intensyvumas gali būti aktyvaus atidėliojimo forma. Aktyvūs atidėliotojai mieliau dirba esant spaudimui, įtampai ir sąmoningai priima sprendimą atidėlioti bei, kaip ir neatidėliojantys asmenys, nestokoja tikslingo laiko panaudojimo, veiklos ir laiko kontrolės įgūdžių bei yra įsitikinę savo veiksmingumu.
3. Tingūs žmonės koncentruojasi į veiklas, turinčias didelį poveikį. Taupydami savo energiją, jie stengiasi išvengti nereikalingų užduočių, siekia panaudoti minimalų energijos kiekį maksimaliam rezultatui pasiekti.
4. Neproduktyvus laikas gali padėti valdyti stresą ir būti streso įveikos strategija. Tas ypač pasakytina kalbant apie paauglius.
5. Būdami tingūs, esame mažiau linkę perdegti. Reguliariai darydami pertraukėles tinginiai suteiks galimybę savo kūnui ir protui pasikrauti, taip išvengs perdegimo.
6. Mūsų protui būdingi du mąstymo būdai: difuzinis (išsklaidytas) ir fokusuotas. Klaidžiojimas mintyse, nesikoncentravimas ties vienu dalyku yra naudingas informacijos apdorojimo būdas, galintis padėti atrasti neįprastas sąsajas ir netradicinius sprendimo būdus.
7. Tinginiauti yra sveika mūsų psichinei sveikatai. Psichoanalitiko ir lyderystės ugdymo profesoriaus Manfredo F.R. Kets de Vries teigimu, stipriai įsitraukdami į veiklą, slopiname, ką iš tiesų jaučiame ir kas kelia nerimą ir taip tarsi išvengiame į įžvalgumą, kūrybiškumą, asmeninį augimą vedančių reflektyvių, nenutrūkstamų laisvai asocijuotų minčių periodų.
8. Tinginystė yra būdas papildyti savo energijos atsargas. Atlikti išsamūs tyrimai, įrodantys dienos miego ir reguliarių pertraukėlių naudą – nuo kraujospūdžio mažinimo iki proto išvalymo.
9. Problemos gali išsispręsti pačios, jei pakankamai ilgai paliksite jas ramybėje. Arba todėl, kad kažkas, kuriam sprendimo reikia labiau nei jums, tuo pasirūpins, arba dėl to, kad problema pasensta – kartais atidėliojimas yra geriausias problemos sprendimas.
10. Tinginystė gali būti naudingas simptomas, signalizuojantis apie tai, kad kūnas ir protas nori mums perduoti svarbią informaciją. Tinginystės jausmo pripažinimas gali būti puikus būdas geriau atlikti užduotį.
Parengė VšĮ Pagalvos paaugliams iniciatyva psichologė, psichoterapeutė Inga Leonavičiūtė pagal Anne-Laure Le Cunff „The benefits of laziness: why being a lazy person can be good for you“, https://nesslabs.com/benefits-of-laziness