Tarptautinis Erasmus+ programos projektas „Sąmoningos tėvystės akademija – ieškome globėjo!“ dideliu pagreičiu įgyvendina savo veiklas skaičiuodamas trečiuosius projekto metus. Pagrindinis projekto tikslas – ugdyti globėjų ir jais ketinančių tapti asmenų šeimas bei stiprinti ir plėtoti tiek jų, tiek švietėjų ir kitų darbuotojų, dirbančių ir bendradarbiaujančių su minimomis šeimomis kompetencijas.
Šį kartą, Lietuvos, Lenkijos ir Portugalijos globėjų atstovai 2023 m. sausio 23–27 d. Žory mieste, Lenkijoje, dalyvavo tarptautiniuose mokymuose įgyvendinant vieną iš projekto veiklų –mokymus ir gerosios patirties sklaidą. Mokymų tikslas – susipažinti su Lenkijos vaikų globos ir įvaikinimo sistema, pasidalinti vaikų globos gerąja patirtimi, tarptautinėje komandoje aptarti grįžtamąjį ryšį, pasidalinti patirtimi, esama savose šalyse. Mokymuose dalyvavo partnerinių institucijų deleguoti 2-3 atstovai – globėjai. Lietuvoje projektą įgyvendina VšĮ Mano šeimos akademija, kuri bendradarbiauja kartu su Lietuvos globėjų ir įtėvių asociacija, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Vilniaus m. savivaldybės administracija, VšĮ SOTAS, VšĮ „Pagalbos paaugliams iniciatyva“, LPF SOS kaimų Lietuvoje draugija.
Mokymus sudarė teorinė ir praktinė dalys. Mokymų temos „Vaikų globos ir įvaikinimo organizavimas Lenkijoje“, „Vaikų globos praktika – priežiūra, ryšiai ir perdegimas“ projekto dalyviams padėjo geriau suprasti vaikų globos organizavimo ir profesionalių globėjų veiklos subtilumus, gavo metodinių patarimų kaip įveikti perdegimą. Projekto dalyvius labiausiai sujaudino ir širdis palietė praktinė mokymų dalis – apsilankymas profesionalių globėjų šeimose. Apsilankymo metu projekto dalyviai – globėjai – stebėjo dviejų profesionalių globėjų šeimų, gyvenančių Žory mieste, kasdienybę, apžiūrėjo vaikams skirtus ir įrengtus kambarius, dalinosi, kaip pavyksta laimėti vaikų meilę, kiek laiko vyksta globojamų vaikų adaptacija, kokius iššūkius tenka įveikti.
Darbas iš meilės ir atsidavimas savo svajonei ir vaikams iš įvairių Žory apylinkių vietovių – vaikų dienos centro „Horizontas“ įkūrėjų ir savanorių pagrindinis veiklos variklis. Pasak dienos centro įkūrėjo Roberto Novako, dienos centras bendradarbiauja ne tik su vaikų tėvais, bet ir Žory miesto vaivadija, probacijos tarnyba, globos įstaigomis, globėjais. Centro vadovas svečiams aprodė vaikams pagal amžiaus grupes įsteigtas patalpas, akcentavo, kad įstaigos veikloje vadovaujasi savanoriškumo ir bendruomeniškumo, artimo meilės vertybėmis. Svečius ypatingai nustebino vadovo suorganizuoti žaidimai, kurių metu svečiai ir vaikai, suskirstyti į komandas, turėjo sukurti skulptūras, atskleidžiančias įgimtas emocijas, tokias kaip džiaugsmas, nustebimas, pyktis, neapykanta. Kadangi centre lankosi vaikai atvykę iš Ukrainos, sudarė spalvų, emocijų žodyną portugalų, lenkų, rusų, ukrainiečių, lietuvių ir lenkų kalbomis, bendruomeniškai statė bokštą. „Dabar suprantu, kodėl šio centro vaikų veidai tokie šviesūs – jie čia saugūs ir mylimi“, – po susitikimo savo įspūdžiais dalinosi viena iš projekto dalyvių vaikų globėja lietuvė Laura.
Studijų savaitę projekto dalyvius prablaškė ekskursijos po Žory, Pšinos, Katovicų, Krokuvos miestus, juose esančius muziejus, parkus.
„Esu labai dėkinga Jums, kad dirbate šį kilnų darbą. Per šią studijų savaitę supratome, kad esame iš skirtingų šalių, tačiau mes – socialiniai darbuotojai – turime įveikti panašius iššūkius, o globėjų išgyvenimai ir patirtys yra panašios, – prieš įteikdama sertifikatus, jautriomis mintimis studijų savaitę baigė Katarzyna Kosztyła-Hus mokymų Lenkijoje organizatorė, direktoriaus pavaduotoja savivaldybės socialinės rūpybos centre Żory mieste.
Daugiau apie projektą ir jo rezultatus: https://consciousparentacademy.com