Kuo skiriasi psichologas, psichiatras ir psichoterapeutas?

 Nepaslaptis, kad šie specialistai neretai painiojami ir dažnai tapatinami. Tad kuo kuo jie skiriasi? Į kurį specialistą reiktų kreiptis, prireikus psichologinės pagalbos?  

Psichologas

Tai psichologijos bakalauro ir psichologijos magistro studijas universitete baigęs asmuo. Psichologijos bakalauro studijos yra bendros. Psichologijos magistro studijos yra specializuotos, suteikiančios siauresnės psichologijos srities gilesnių žinių: tai klinikinė psichologija, sveikatos psichologija, edukacinė psichologija, organizacinė psichologija, teisės psichologija ir kt. Priklausomai nuo baigtos magistro studijų programos, psichologai turi konkrečią specializaciją: klinikinis psichologas, sveikatos psichologas ir t. t. Psichologo įgytą kvalifikaciją įrodo bakalauro ir magistro psichologijos studijų diplomai.

Psichoterapeutas

Tai psichologas, gydytojas ar kitas specialistas, kuris po aukštojo mokslo studijų pabaigė ne mažiau kaip 3 metus trunkančias kurios nors psichoterapijos krypties studijas. Tokiu būdu jis tapo psichologu-psichoterapeutu, psichiatru-psichoterapeutu ar kt. Panašiai kaip psichologas, psichoterapeutas gydo pokalbiu, tačiau problemas analizuoja daug giliau negu psichologinių konsultacijų metu, remdamasis konkrečia psichoterapine paradigma (pavyzdžiui, kognityvine-elgesio, egzistencine, psichodinamine ir kt.).

Psichiatras

Tai medicinos studijas ir psichiatrijos rezidentūrą baigęs gydytojas. Jis įvertina paciento psichikos būseną, diagnozuoja psichikos sutrikimus, sudaro gydymo programą, paskiria vaistus psichikos sutrikimams gydyti, nusiunčia pacientą pas kitus reikiamus specialistus.

Kur galite gauti psichologinę pagalbą:

- Profesionalios psichologinės bei psichiatrinės pagalbos prasminga ieškoti čia: https://pagalbasau.lt/gauk-pagalba/

- Pagalba priklausomybės atveju: https://pagalbasau.lt/priklausomybes/

- Pagalba kilus įtarimui dėl depresijos: https://pagalbasau.lt/depresija/

- Pagalba patiriant stresą: https://pagalbasau.lt/stresas/

- Pagalba nemigos atveju: https://pagalbasau.lt/nemiga/

- Pagalba valgymo sutrikimų atveju: https://vpnamai.lt/valgymo-sutrikimu-linija

- Pagalba atsidūrus savižudybės krizėje: https://tuesi.lt/

- Psichologinė pagalba krizes išgyvenantiems žmonėms: https://krizesiveikimas.lt/

- PPI globos centre teikiamos psichologų konsultacijos. Kviečiame susisiekti su savo šeimos globos koordinatoriumi arba kreiptis į globos centrą el. paštu [email protected], tel. 8 665 22 480. 

Parengta pagal: http://www.psichologusajunga.l